Prezydent RP gościł w Małomicach

dodano: 11-06-2014

W miniony poniedziałek, 9 czerwca, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, odwiedził nasze miasto. Była to historyczna wizyta, ponieważ nigdy wcześniej nie gościliśmy tak znamienitej osobistości.

Zanim jednak prezydent przybył do  Małomic, w hali sportowej Zespołu Szkół odbyła się debata nt. "25 lat wolności w samorządzie lokalnym". Wzięli w niej udział: Burmistrz Małomic - Małgorzata Sendecka, Zastępca Dyrektora Zespołu Szkół w Małomicach - Renata Fuławka, dr Łukasz Młyńczyk - politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Marcin Nowak - przedsiębiorca oraz Jan Durczak - trener klubu kajakowego "Viking" z Małomic. Debatujący rozmawiali o tym, jak wygląda i jakie możliwości daje uzyskana przed 25. laty wolność w róznych obszarach życia społecznego.

Po debacie głos zabrali uczniowie naszej szkoły, którzy tłumaczyli zebranym gościom, jak wygląda wolność widziana z ich perspektywy. Wyrózniający się w nauce oraz zachowaniu uczniowie otrzymali również nagrody i pamiątkowe dyplomy.

W końcu nastąpił długo oczekiwany moment, gdy na salę wszedł Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Przywitały go panie: Elżbieta Polak oraz Małgorzata Sendecka. Pani Marszałek podkreśliła w swoim wystąpieniu historyczną dla Małomic chwilę, jaką jest wizyta Prezydenta RP. Natomiast Pani Burmistrz, powitała naszego znamienitego gościa oraz nakreśliła wnioski, które wypłynęły z odbytej wcześniej debaty.

Następnie głos zabrał Pan Prezydent, który był bardzo zadowolony z przyjęcia, jakie mu zgotowano w Małomicach. Zauważył, że Małomice wcale nie są tak mało ważne, ponieważ zjawiło się tutaj wiele ważnych postaci. "Myślę, że nam wszystkim jest do twarzy z wolnością i z tej wolności potrafimy się coraz bardziej cieszyć, coraz bardziej to doceniać, co powinno się wiązać też z przekonaniem, że powinniśmy cały czas pracować i dbać o tę wolność. By była to mądra wolność, która by nas wszystkich budowała. I stwarzała nowe szanse. Uważam, że Małomice - oprócz tego, że jest im do twarzy z wolnością - mają swoje problemy, ale też mają długą listę osiągnięć. To jest miejsce, gdzie pojawiają się ludzie aktywni. Panie – to pewnie rzadkość w skali kraju – na wszystkich poziomach sprawują władzę. To znaczy, że potrafimy wydobywać ze społeczeństwa aktywność. Potwierdzeniem jest także dwóch pochodzących z Małomic marszałków. To znaczy, że coś tutaj musi być. Coś dobrego i ciekawego w tej społeczności, skoro tylu ludzi aktywnych, dobrze służących wolności się pojawia. Jestem przekonany, że to jest także szansa dla wszystkich młodych. Dziś nam do twarzy z wolnością, ale może będzie do twarzy także z aktywnością, z wolą robienia dobrych rzeczy" – przekonywał prezydent Bronisław Komorowski.

Ostatnim akcentem pobytu Pana Prezydenta w Małomicach było posadzenie dębu wolności na placu koło hali sportowej. "Polska ma rosnąć jak potężny, piękny dąb. Życzę, aby ten dąb wolności w Małomicach rósł coraz piękniej i żeby się utrzymał, żeby cieszył się szacunkiem wszystkich mieszkańców" – podkreślił prezydent.  

Pan Prezydent nie zapomniał także o mieszkańcach Małomic, którzy tłumnie zgromadzili się przed halą sportową. Krótka rozmowa, uścisk dłoni oraz zdjęcie z prezydentem - to z pewnością pamiątki, o których małomiczanie będą długo pamiętać.

Wizyta prezydenta oraz przeprowadzona wcześniej debata odbiły się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. Tego dnia wiele agencji mówiło i pisało właśnie o Małomicach, bo było to naprawdę ważne wydarzenie.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.