O Gminie

   Małomice, to niewielka gmina / 5.2 tys. mieszkańców / z dużymi ambicjami, która w skuteczny sposób wykorzystała i nadal wykorzystuje szanse płynące ze zmian następujących w Polsce po roku 1989. Dzięki pozyskanym środkom mieszkańcy, którzy znaleźli tutaj swoje miejsce na ziemi mogą korzystać z infrastruktury drogowej, kanalizacji, nowych chodników, hali sportowej, pumptraka czy wyremontowanego Ośrodka Kultury / obiekt ten był w przeszłości szkołą, a po gruntownym remoncie stał się nowoczesną placówką kultury wyposażoną w kino czy salę gier komputerowych /.

   W centrum Małomic znajduje się przepiękny Zalew, który jest niewątpliwie największą atrakcją turystyczną tej części województwa. W przeszłości jego otoczenie nie zachęcało do spędzania tutaj wolnego czasu czy aktywnego wypoczynku, dzisiaj dzięki staraniom władz Gminy nie trzeba długo namawiać mieszkańców Żagania czy Szprotawy aby właśnie to miejsce odwiedzili. Czeka tu na nich czysta woda na strzeżonym kąpielisku, świeże powietrze i cisza – dzisiaj walor niemal bezcenny. Na bieżąco jest również uzupełniana infrastruktura wokół zalewu / wiaty, plaża, wypożyczalnia leżaków i in/, a zaangażowanie członków koła PZW doprowadziło do tego, że przyjeżdżający do Małomic na zawody wędkarze szczycą się połowami powyżej 20 kg / również dzięki zasadzie „no kill”/.

   W Małomicach dynamicznie działają zakłady: Silgan Metal Packing, LRN firma rodzinna, Wuppermann czy Tiga Cynk, kontynuując bogate tradycje regionu związane z przemysłem blacharskim. W okresie zmian ustrojowych władzom miasta udało się uchronić mieszkańców przed dużym bezrobociem, a powstałe Centrum Integracji Społecznej, obok funkcjonujących przedsiębiorstw zapewnia zatrudnienie niemal wszystkim osobom, które pracować chcą.

   Nie bez znaczenia dla rozwoju miasta jest fakt, że w Małomicach udało się utrzymać linię kolejową zapewniającą kontakt z dużymi ośrodkami miejskimi, a także połączenia autobusowe.

   Funkcjonuje tutaj Klub Piłkarski „Iskra” oraz Ośrodek Sportów Wodnych „Viking”, który może poszczycić się wieloma sukcesami swoich wychowanków m.in. brązowym medalem z Paraolimpiady w Rio de Janeiro, który do Małomic przywiozła pani Kamila Kubas wraz ze swoim trenerem Janem Durczakiem. Dzieci i młodzież chętnie uczestniczą w zajęciach sportowych skupionych również wokół małomickiego Zalewu, przygotowując się do zawodów kajakowych i koszykówki wodnej.

   Od wielu lat w Małomicach odbywają się koncerty plenerowe w ramach Święta Miasta jakim są Dni Małomic. Tradycją już stało się, że na scenie pojawiają się największe sławy polskiej muzyki pop czy tak obecnie modnego stylu disco polo. Widzami tych wydarzeń są nie tylko mieszkańcy Gminy ale również licznie przybywający turyści.

   Gmina ma również bogate tradycje historyczne i ciekawe zabytki: ruiny średniowiecznego zamku w Janowcu, XVIII wieczny Pałac w Chichach i zadbane kościoły. Historia najnowsza nie oszczędziła miastu i trudnych chwil, takich jak utworzenie tu Obozu Jenieckiego dla Powstańców Warszawskich w okresie II Wojny światowej. Ten czas jednak minął już bezpowrotnie.

   Dzisiejsze Małomice, to zadbane, czyste miasto, gdzie życzliwi mieszkańcy chętnie witają gości i turystów. Czy wykorzystało swoją szansę? Z pewnością tak i pewne jest również , że jego władze mają wizję przyszłości tego ośrodka oraz świadomość związanych z tym możliwości.

   Odwiedzicie nas podróżując po południowych regionach województwa Lubuskiego, na skraju Borów Dolnośląskich nad kapryśną rzeką Bóbr, 15 minut od Żagania i 12 minut od Świętoszowa.

 

Serdecznie zapraszamy!